
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 3/8 in. 07501 Scotch-Brite™ Molding Adhesive and Stripe Removal Disc, 5 ea/Case
- Item Code: 051131-07501
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ Molding Adhesive and Stripe Removal Disc is manufactured to effectively remove unwanted details such as vinyl stripes, numbers, letters and graphics from a variety of surfaces without the need to heat prep or use chemical solutions.
ORDER IN MULTIPLES of 5 BAGS
Features
Back To Top- Made with a strong and durable polymer that can withstand repeated friction for effective removal of unwanted decals, pin striping, graphics, tapes, films
- May be used on non-heat sensitive substrates such as many gel coats, acrylic and urethane paints
- Attaches to portable hand tools or slow speed grinders (MOS <4000 RPM)
- Available in 4" and 6" diameters
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter Decimal | 0.375 in |
|---|---|
| Center Hole Metric | 9.525 mm |
| Maximum Speed | 4000 rpm |
| Product Key | 7501 |
| Substrate | Clear Coat |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Equipment - Machines | Die Grinders |
| Color Family | White |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Color | White |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Product Form | Disc |