
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. x 5/8 in. 07517 Scotch-Brite™ Large Area Stripe Removal Disc
- Item Code: 051131-07517
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Large Area Stripe Removal Disc effectively removes unwanted details from metal surfaces.
Features
Back To Top- Effectively removes unwanted vinyl decals, graphics and striping tapes from metal surfaces
- Polyvinyl Chloride (PVC) is durable and stands up to repeated friction for effective removal of unwanted decals
- Disc generates heat as it spins, minimizing the need for prep work with heat tools
- May be used with portable hand tools
- Stacked wafer construction helps cover larger surface areas
- Abrasive buffs the metal surface without gouging or plowing, reducing likelihood of damaging the surface
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter Decimal | 0.625 in |
|---|---|
| Center Hole Metric | 15.875 mm |
| Product Key | LA-DC |
| Brand | 3M |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Product Form | Disc |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Color | White |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |
| Color Family | White |