
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 Inch x 20 Ft. AVFN Grade Dark Maroon Scotch-Brite Multi-Flex Sheet Roll 4 Rolls/CS
- Item Code: 051131-07521
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Multi-Flex Sheet is a thin, tough, highly conformable, sharp cutting, non-woven abrasive. Suitable for cleaning and finishing surfaces by hand. Use for woodworking, metalworking, synthetics fabrication and maintenance operations.
Features
Back To Top- Highly conformable
- Sharp cutting
- Cleaning and finishing
Tech Specs
Back To Top| Converted Form | Sheet Roll |
|---|---|
| Dimension 2 | 20 ft |
| Length | 20 Linear Foot |
| Length (Metric) | 6.096 m |
| Size Description | 8 in x 20 ft |
| Width (Metric) | 203.2 mm |
| Position | Good |
| Product Form | Sheet |
| Dimension 1 | 8 in |
| Equipment - Machines | Hand Sanding |
| Brand | 3M |
| Color | Maroon |
| Form Type | Hand |
| Grade | VFN |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Series | Scotch-Brite™ |
| Substrate Category | Metal;Wood |
| Substrates | All Metals;Hardwood;Softwood |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal;Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Width | 8 Inch |