
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3" 240+ 31472 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Clean Sanding Abrasive Disc, 50 Discs/Carton 4 Cartons/Case
- Item Code: 051131-31472
- Brand: 3M
- Unit Size: 50
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Clean Sanding Abrasive Disc 737U combines the highest 3M technology for automotive repair. Its long-lasting triangular shaped grain and multi-hole pattern for superior dust extraction make the disc ideal for a long disc life. The very wide range of available grades offer discs for coarse body work up to fine sanding of blending areas. The 3M™ Hookit™ system makes for quick disc change-outs.
ORDER IN MULTIPLES of 4 BOXES
Features
Back To Top- Features 3M™ Precision-Shaped Grain, triangular-shaped grains that cut at least 30% faster and last at least 30% longer than other conventional ceramic abrasives
- Extremely sharp precision-shaped grain provides longer life than conventional ceramic abrasives
- Sharper cutting surface means less pressure is required
- Clean Sanding multi-hole pattern delivers excellent dust extraction
- 3M™ Hookit™ hook-and-loop attachment makes for fast disc change-outs
- Long lasting,fast-cutting abrasive disc available in a wide range of grades
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Hook & Loop |
|---|---|
| Backing Weight | C Weight |
| Color Family | Purple |
| Form Type | Clean Sanding |
| Performance Level | Best |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Vacuum Support | Yes |
| Grit | 240+ |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Number of Vacuum Holes | 133.0 |
| Overall Diameter Metric | 125.0 mm |
| Color | Purple |
| Grade Range | Coarse (24 - 280) |
| Wet or Dry | Dry |
| Application | Blending, Featheredging, Paint Removal, Paint Sanding, Paint Stripping, Primer Sanding, Random Orbital Sanding, Rough Feather Edge, Sanding, Sanding Filler, Shape and Sand Filler or Putty, Surface Preparation |
| Backing Material | Paper |
| Bond Type | Resin |
| Product Number | 737U |
| Coat Type | Open Coat |