
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3" 320+ 31483 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Clean Sanding Abrasive Disc, 50 Discs/Carton 4 Cartons/Case
- Item Code: 051131-31483
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Clean Sanding Abrasive Disc 737U combines the highest 3M technology for automotive repair. Its long-lasting triangular shaped grain and multi-hole pattern for superior dust extraction make the disc ideal for a long disc life. The very wide range of available grades offer discs for coarse body work up to fine sanding of blending areas. The 3M™ Hookit™ system makes for quick disc change-outs.
ORDER IN MULTIPLES of 4 BOXES
Features
Back To Top- FAST CUT: Delivers a 30% faster cut compared to other premium abrasives
- LASTS LONGER: Cubitron™ II abrasives last at least 30% longer than other premium abrasives
- LESS PRESSURE REQUIRED: Sharp cutting Precision Shaped Grains produce excellent results with less disc pressure
- EXCELLENT DUST EXTRACTION: Multi-hole pattern helps dust extraction sanders keep the work surface cleaner
- FAST DISC CHANGE-OUTS: 3M™ Hookit™ hook-and-loop attachment makes changing discs easy
- VERSATILE: Suitable for feather edging, sanding glazes, primer sanding, scuffing and hand blocking repairs
- MULTIPLE GRADES: 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Clean Sanding Abrasive Discs are available in grades from 40+ to 400+
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Cubitron™ |
|---|---|
| Application | Blending, Featheredging, Paint Removal, Paint Sanding, Paint Stripping, Primer Sanding, Random Orbital Sanding, Rough Feather Edge, Sanding, Sanding Filler, Shape and Sand Filler or Putty, Surface Preparation |
| Color | Purple |
| Performance Level | Best |
| Number of Vacuum Holes | 170.0 |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 737U |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Vacuum Support | Yes |
| Bond Type | Resin |
| Coat Type | Open Coat |
| Form Type | Clean Sanding |
| Grit | 320+ |
| Brand | 3M |
| Color Family | Purple |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | C Weight |
| Grade Range | Medium (320 - 1000) |
| Wet or Dry | Dry |