
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. 120+ 31642 3M™ Cubitron™ II Net Disc, 25 Discs/Carton 6 Cartons/Case
- Item Code: 051131-31642
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Get the job done sooner with 3M™ Cubitron™ II Net Discs, the fastest-cutting and longest-lasting net abrasive discs in the world. This family of net abrasive discs delivers 2X the cut rate and 2X the life of other leading net abrasive disc families. Plus, they help dust extractors perform their best, leaving virtually no dust on the work surface and in the environment.
ORDER IN MULTIPLES of 6 BOXES
Features
Back To Top- Use the fastest-cutting, longest-lasting net discs in the world. 3M™ Cubitron™ II Net Discs combine patented 3M™ Cubitron™ II precision-shaped grains with an net backing pattern to deliver performance nobody matches.
- See less dust. 3M™ Cubitron™ II Net Abrasives help dust extractors achieve their best-possible performance. You’ll get dust capture that can’t be beat whether you’re using a self-generating-vacuum sander, a central vacuum system or a portable dust extractor.
- 3M™ Cubitron™ II Net Discs are available in grades from 80+ to 320+ and in the most-popular disc sizes, making them compatible with existing dust-extraction sanders.
- The 3M™ Hookit™ attachment makes installing a new disc quick and saving a partially-used disc easy.
- 3M™ Cubitron™ II Net Abrasives, paired with the Total Automotive Sanding System, capture the most dust – nobody's system works better.
- Prolong the life of your sander's backup pad and maintain consistent attachment with the use of a protection pad or pad saver.
Tech Specs
Back To Top| Application | Coarse Sanding, Coating Removal, Contour Finishing, Contour Sanding, Featheredging, Filler Shaping, Fine Featheredging, Flash Removal, General Purpose Sanding, Intermediate Sanding, Multi-Purpose Sanding, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Sanding, Paint Stripping, Plastic Finishing, Primer Sanding, Refining Scratches, Rough Featheredging, Sanding, Sanding Filler, Stock Removal, Stripping, Surface Finishing, Surface Preparation |
|---|---|
| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Hand Sanding, Inline Sanders, Orbital Sanders |
| Substrate | ABS |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Color Family | Purple |
| Overall Diameter Metric | 203.0 mm |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Product Number | 710W |
| Brand | 3M |
| Grit | 120+ |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| Backing Material | Net |
| Color | Purple |
| Maximum Speed | 6000.0 |
| Product Form | Disc |