
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6in. Discs and Sheets 80+/180+/320+ J31663 Job Pack 3M™ Cubitron™ II Net Disc, 100 Packs/Case
- Item Code: 051131-31663
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Get the job done sooner with 3M™ Cubitron™ II Net Discs, the fastest-cutting and longest-lasting net abrasive discs in the world. This family of net abrasive discs delivers 2X the cut rate and 2X the life of other leading net abrasive disc families. Plus, they help dust extractors perform their best, leaving virtually no dust on the work surface and in the environment.
ORDER IN MULTIPLES of 100 PACKS
Features
Back To Top- FASTEST-CUTTING, LONGEST-LASTING NET ABRASIVES IN THE WORLD: Precision-shaped grains form an optimized abrasive pattern to deliver performance nobody matches
- LESS DUST: Get dust capture that can’t be beat whether you’re using a self-generating-vacuum sander, a central vacuum system or a portable dust extractor
- PATENTED TRIANGULAR-SHAPED MINERAL GRAINS: Help the abrasive run cooler, cut faster and last longer
- AVAILABLE IN GRADES FROM 80+ TO 320+: In the most-popular sizes, making them compatible with existing dust-extraction sanders
- 3M™ HOOKIT™ ATTACHMENT: Installing a new disc is quick and saving a partially-used disc easy
- 3M™ CUBITRON™ II NET ABRASIVES: Paired with the Total Automotive Sanding System capture the most dust
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Maximum Speed | 12000.0 |
| Product Form | Disc |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Application | Filler Shaping, Fine Featheredging, Paint Removal, Stock Removal, Flash Removal, Paint Sanding, Stripping, Contour Sanding, Refining Scratches, Plastic Finishing, Primer Sanding, Contour Finishing, Rough Featheredging, Featheredging, Surface Finishing, Paint Preparation, Multi-Purpose Sanding, Intermediate Sanding, Sanding Filler, Sanding, General Purpose Sanding, Coating Removal, Coarse Sanding, Paint Stripping, Surface Preparation |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Color | Purple |
| Color Family | Purple |
| Equipment - Machines | Hand Sanding, Inline Sanders, Double Action Sanders, Orbital Sanders |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Grit | Assorted |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Number | 710W |
| Backing Material | Net |
| Substrate | Wood |