
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 120+ 31680 3M™ Cubitron™ II Net Disc, 50 Discs/Roll 6 Rolls/Case
- Item Code: 051131-31680
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Get the job done sooner with 3M™ Cubitron™ II Net Discs, the fastest-cutting and longest-lasting net abrasive discs in the world. This family of net abrasive discs delivers 2X the cut rate and 2X the life of other leading net abrasive disc families. Plus, they help dust extractors perform their best, leaving virtually no dust on the work surface and in the environment.
ORDER IN MULTIPLES of 6 ROLLS
Features
Back To Top- ZERO COMPROMISES You don’t have to settle for abrasives that don’t make the cut just to get dust extraction. 3M™ Cubitron™ II Net Discs balance unmatched dust removal with the world’s fastest cut rate and longest life.
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Orbital Sanders, Inline Sanders, Hand Sanding |
|---|---|
| Grit | 120+ |
| Product Form | Disc Roll |
| Backing Material | Net |
| Color | Purple |
| Product Number | 710W |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Substrate | Soft Composite |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Brand | 3M |
| Color Family | Purple |
| Overall Diameter Metric | 75.0 mm |
| Maximum Speed | 15000.0 |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Application | Coarse Sanding, Multi-Purpose Sanding, Paint Preparation, Coating Removal, Intermediate Sanding, Surface Preparation, Plastic Finishing, Refining Scratches, Filler Shaping, Flash Removal, Paint Stripping, General Purpose Sanding, Surface Finishing, Sanding Filler, Paint Removal, Fine Featheredging, Rough Featheredging, Stripping, Stock Removal, Contour Finishing, Contour Sanding, Sanding, Primer Sanding, Featheredging, Paint Sanding |