
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. (75 mm) 60+ 786C 33391 3M™ Cubitron™ II Roloc™ Fiber Disc, 15 Discs/Carton 6 Cartons/Case
- Item Code: 051131-33391
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M’s Cubitron™ II Roloc™ Fibre Discs 786C is built for grinding, weld blending, deburring and other tough metal finishing jobs. 3M™ Precision Shaped Grain – a tough, hard, sharp ceramic abrasive – is resin-bonded to a stiff fiber backing. This disc lasts significantly longer than conventional ceramic grain discs, delivering a lower cost per grind with fewer disc changes.
ORDER IN MULTIPLES of 6 BOXES
Features
Back To Top- LONGER LASTING: 3M™ Cubitron™ II cuts faster and lasts longer than other premium grinding discs
- FEWER DISC CHANGES: Attach and remove discs quickly using the 3M™ Roloc™ attachment system
- SUPERIOR FIBER BACKING: The stiff fiber backing and a strong resin bond offer tear-resistance and help increase disc life
- UNIFORM ABRASIVE: Precision-Shaped Grain (PSG) technology provides a uniform cut that slices through paint and metal
- MAINTAINS SHARPNESS: PSG self-fractures during use to maintain sharpness and helps prolong abrasive life
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | TR |
|---|---|
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Color | Purple |
| Overall Diameter Decimal | 2.953 in |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Sanding Surface | Metal |
| Product Number | 786C |
| Coat Type | Open Coat |
| Color Family | Purple |
| Application | Door Hem Flanges, Grinding, Light Grinding, Paint Stripping, Right Angle Grinding, Strip Paint to Metal, Weld Grinding |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Backing Material | Fibre |
| Overall Diameter Metric | 75.0 mm |
| Sanding Type | Dry |
| Grit | 60+ |