
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x 7/8 in. (125 mm x 22 mm) 36+ 33413 3M™ Cubitron™ II Abrasive Fiber Disc, 5 Discs/Carton 5 Cartons/Case
- Item Code: 051131-33413
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M’s Cubitron™ II Abrasive Fibre Discs is built for faster cutting of welds as well as grinding, weld blending, deburring and other tough metal finishing jobs. 3M™ Precision Shaped Grain – a tough, sharp ceramic abrasive – is resin-bonded to a stiff fiber backing. This disc lasts significantly longer than conventional ceramic grain discs, delivering a lower cost per grind with fewer disc changes.
ORDER IN MULTIPLES of 5 BOXES
Features
Back To Top- LONGER LASTING: Helps deliver 30% faster cut and double the life of other premium abrasives
- FEWER DISC CHANGES: Get more cut per disc through the heavy-duty stock design
- FAST CUT: Cuts exceptionally fast with super-sharp 3M™ Cubitron™ II technology
- UNIFORM ABRASIVE: 3M™ Precision-Shaped Grains (PSG) provide an efficient cut that evenly slices through paint and metal
- SELF FRACTURING: Discs maintain sharp edges as grains self-fracture during use
- SUPERIOR FIBER BACKING: The stiff fiber backing and a strong resin bond offer tear resistance and help increase disc life
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Metric | 22.0 mm |
|---|---|
| Application | Door Hem Flanges, Grinding, Light Grinding, Paint Stripping, Right Angle Grinding, Strip Paint to Metal, Weld Grinding |
| Product Form | Disc |
| Sanding Surface | Filler |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Color | Purple |
| Bond Type | Resin |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Number | 786C |
| Color Family | Purple |
| Grit | 36+ |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Sanding Type | Dry |
| Backing Material | Fibre |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Attachment Type | Hub & Retainer Nut |
| Maximum Speed | 12000 rpm |