
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 7/8 in. (180 mm x 22 mm) 60+ 33427 3M™ Cubitron™ II Abrasive Fiber Disc, 5 Discs/Carton 5 Cartons/Case
- Item Code: 051131-33427
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M’s Cubitron™ II Abrasive Fibre Discs is built for faster cutting of welds as well as grinding, weld blending, deburring and other tough metal finishing jobs. 3M™ Precision Shaped Grain – a tough, sharp ceramic abrasive – is resin-bonded to a stiff fiber backing. This disc lasts significantly longer than conventional ceramic grain discs, delivering a lower cost per grind with fewer disc changes.
ORDER IN MULTIPLES of 5 BOXES
Features
Back To Top- Cubitron™ II cuts 30% faster and lasts 2x longer than conventional ceramic abrasives
- Precision Shaped Grain (PSG) technology employs microreplication for extremely uniform abrasive
- Triangular PSG abrasive grains are super-sharp and cut exceptionally fast
- Grains are electrostatically oriented on abrasive surface for efficient cut, even wear
- PSG self-fractures during use to maintain sharpness and prolong abrasive life
- Stiff fiber backing and a strong resin bond lend this disc long life and tear-resistance
- Significantly longer lasting, completes more parts per disc and requires fewer disc changes
- Features 7/8” center hole diameter
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
|---|---|
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Color Family | Purple |
| Product Form | Disc |
| Sanding Type | Dry |
| Attachment Type | Hub & Retainer Nut |
| Application | Door Hem Flanges, Grinding, Light Grinding, Paint Stripping, Right Angle Grinding, Strip Paint to Metal, Weld Grinding |
| Center Hole Metric | 22.0 mm |
| Grit | 60+ |
| Sanding Surface | Filler |
| Backing Material | Fibre |
| Color | Purple |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Product Number | 786C |