
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
8 in. 320 Grit 36417 3M™ Blue Net Disc, 25 Discs/Carton 6 Cartons/Case
- Item Code: 051131-36417
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Get outstanding performance at an affordable price with 3M™ Blue Net Discs – the best-performing net abrasives disc for value-focused pros. 3M™ Blue Net Discs are built with an engineered ceramic-mineral blend of abrasives to deliver a faster cut rate and longer sheet life than other leading brands' net discs in their class. You'll see excellent dust removal when used with dust extraction.
ORDER IN MULTIPLES of 6 BOXES
Features
Back To Top- VERSATILE AND COMPATIBLE Available in grades from 60 to 320, in 5-inch, 6-inch and 8-inch diameters they'll help you work faster from stripping to paint prep. They work existing dust extraction systems, providing a performance and durability upgrade for central vac systems, portable dust extractors, and sanders with self-generating vacuum.
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Grit | 320 |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 310W |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Color Family | Blue |
| Backing Material | Net |
| Application | Surface Preparation, Paint Sanding, Coarse Sanding, Contour Sanding, Filler Shaping, Refining Scratches, Rough Featheredging, Paint Preparation, Sanding Filler, Multi-Purpose Sanding, Flash Removal, Contour Finishing, Fine Featheredging, Featheredging, Plastic Finishing, Sanding, Paint Stripping, Primer Sanding, Stripping, Paint Removal, Coating Removal, Stock Removal, Surface Finishing, Intermediate Sanding, General Purpose Sanding |
| Overall Diameter Decimal | 8.0 in |
| Substrate | Gelcoat |
| 3M Brand | 3M™ |
| Color | Blue |
| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Orbital Sanders, Inline Sanders, Hand Sanding |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 6000.0 |
| Overall Diameter Metric | 203.2 mm |