
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. 120 Grit 36421 3M™ Blue Net Disc Roll, 100 Discs/Roll 8 Rolls/Case
- Item Code: 051131-36421
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Get outstanding performance at an affordable price with 3M™ Blue Net Discs – the best-performing net abrasives disc for value-focused pros. 3M™ Blue Net Discs are built with an engineered ceramic-mineral blend of abrasives to deliver a faster cut rate and longer disc life than other leading brands' net discs in their class. You'll see excellent dust removal when used with dust extraction.
ORDER IN MULTIPLES of 8 ROLLS
Features
Back To Top- VERSATILE AND COMPATIBLE Available in grades from 60 to 320, in 5-inch, 6-inch and 8-inch diameters they'll help you work faster from stripping to paint prep. They work existing dust extraction systems, providing a performance and durability upgrade for central vac systems, portable dust extractors, and sanders with self-generating vacuum.
Tech Specs
Back To Top| Application | Coarse Sanding, Coating Removal, Contour Finishing, Contour Sanding, Featheredging, Filler Shaping, Fine Featheredging, Flash Removal, General Purpose Sanding, Intermediate Sanding, Multi-Purpose Sanding, Paint Preparation, Paint Removal, Paint Sanding, Paint Stripping, Plastic Finishing, Primer Sanding, Refining Scratches, Rough Featheredging, Sanding, Sanding Filler, Stock Removal, Stripping, Surface Finishing, Surface Preparation |
|---|---|
| Color | Blue |
| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Hand Sanding, Inline Sanders, Orbital Sanders |
| Substrate | ABS |
| 3M Brand | 3M™ |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Product Number | 310W |
| Backing Material | Net |
| Product Form | Disc Roll |
| Color Family | Blue |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 120 |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Maximum Speed | 12000.0 |