
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. 80/180 Grit 36432 3M™ Blue Net Disc Roll, Job Pack 6 Discs/Pack 100 Packs/Case
- Item Code: 051131-36432
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Get outstanding performance at an affordable price with 3M™ Blue Net Discs – the best-performing net abrasives disc for value-focused pros. 3M™ Blue Net Discs are built with an engineered ceramic-mineral blend of abrasives to deliver a faster cut rate and longer sheet life than other leading brands' net discs in their class. You'll see excellent dust removal when used with dust extraction.
ORDER IN MULTIPLES of 100 PACKS
Features
Back To Top- VERSATILE AND COMPATIBLE Available in grades from 60 to 320, in 5-inch, 6-inch and 8-inch diameters they'll help you work faster from stripping to paint prep. They work existing dust extraction systems, providing a performance and durability upgrade for central vac systems, portable dust extractors, and sanders with self-generating vacuum.
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Hook & Loop |
|---|---|
| Product Number | 310W |
| Color | Blue |
| Color Family | Blue |
| Grit | Assorted |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Brand | 3M |
| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Orbital Sanders, Inline Sanders, Hand Sanding |
| Substrate | Gelcoat |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | 3M™ |
| Application | Surface Preparation, Paint Sanding, Coarse Sanding, Contour Sanding, Filler Shaping, Refining Scratches, Rough Featheredging, Paint Preparation, Sanding Filler, Multi-Purpose Sanding, Flash Removal, Contour Finishing, Fine Featheredging, Featheredging, Plastic Finishing, Sanding, Paint Stripping, Primer Sanding, Stripping, Paint Removal, Coating Removal, Stock Removal, Surface Finishing, Intermediate Sanding, General Purpose Sanding |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Maximum Speed | 12000.0 |
| Backing Material | Net |