
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. 120 Grit 36436 3M™ Blue Net Disc, 100 Discs/Roll 8 Rolls/Case
- Item Code: 051131-36436
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Get outstanding performance at an affordable price with 3M™ Blue Net Discs – the best-performing net abrasives disc for value-focused pros. 3M™ Blue Net Discs are built with an engineered ceramic-mineral blend of abrasives to deliver a faster cut rate and longer disc life than other leading brands' net discs in their class. You'll see excellent dust removal when used with dust extraction.
ORDER IN MULTIPLES of 8 ROLLS
Features
Back To Top- VERSATILE AND COMPATIBLE Available in grades from 60 to 320, in 5-inch, 6-inch and 8-inch diameters they'll help you work faster from stripping to paint prep. They work existing dust extraction systems, providing a performance and durability upgrade for central vac systems, portable dust extractors, and sanders with self-generating vacuum.
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Color Family | Blue |
| Grit | 120 |
| Backing Material | Net |
| Color | Blue |
| Product Form | Disc Roll |
| Substrate | Composite |
| Application | Coating Removal, Flash Removal, Surface Finishing, Featheredging, Intermediate Sanding, Surface Preparation, Sanding, Refining Scratches, Filler Shaping, Paint Removal, Stripping, Paint Sanding, Contour Finishing, Sanding Filler, Paint Stripping, Fine Featheredging, Paint Preparation, Primer Sanding, Stock Removal, General Purpose Sanding, Multi-Purpose Sanding, Rough Featheredging, Coarse Sanding, Contour Sanding, Plastic Finishing |
| Equipment - Machines | Inline Sanders, Hand Sanding, Orbital Sanders, Double Action Sanders |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Product Number | 310W |
| Maximum Speed | 12000.0 |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| 3M Brand | 3M™ |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |