
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 180 Grit 36452 3M™ Blue Net Disc Roll, 100 Discs/Roll 8 Rolls/Case
- Item Code: 051131-36452
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Get outstanding performance at an affordable price with 3M™ Blue Net Discs – the best-performing net abrasives disc for value-focused pros. 3M™ Blue Net Discs are built with an engineered ceramic-mineral blend of abrasives to deliver a faster cut rate and longer disc life than other leading brands' net discs in their class. You'll see excellent dust removal when used with dust extraction.
ORDER IN MULTIPLES of 8 ROLLS
Features
Back To Top- SAVE TIME: Spend less time sanding and changing discs
- OUTPERFORM AND OUTLAST: Outperforms other leading brands of net abrasive discs
- 30%/30%: Cuts at least 30% faster and last at least 30% longer than premium ceramic net abrasives
- BEST IN CLASS: Delivering cut, life and dust extraction needed to fuel productivity and boost efficiency
- IDEAL FOR NARROW SPACES AND COMPLEX CURVES: These 3-inch diameter discs are idea for sanding areas like door jambs and on bumper covers
- 180-GRADE ABRASIVES: Great for work including sanding primed and painted surfaces, general featheredging; sanding glazes; hand blocking; and general prep sanding
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Brand | 3M |
| Color Family | Blue |
| Substrate | Composite |
| Equipment - Machines | Inline Sanders, Hand Sanding, Orbital Sanders, Double Action Sanders |
| Grit | 180 |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Maximum Speed | 15000.0 |
| Color | Blue |
| Application | Coating Removal, Flash Removal, Surface Finishing, Featheredging, Intermediate Sanding, Surface Preparation, Sanding, Refining Scratches, Filler Shaping, Paint Removal, Stripping, Paint Sanding, Contour Finishing, Sanding Filler, Paint Stripping, Fine Featheredging, Paint Preparation, Primer Sanding, Stock Removal, General Purpose Sanding, Multi-Purpose Sanding, Rough Featheredging, Coarse Sanding, Contour Sanding, Plastic Finishing |
| Backing Material | Net |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| 3M Brand | 3M™ |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Product Form | Disc Roll |
| Product Number | 310W |