
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x 7/8 in. 40 Grit 36507 Fibre Grinding Discs, 20 Discs/Bag 5 Bags/Case
- Item Code: 051131-36507
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Green Corps™ Fibre Disc is designed for grinding door skins, MIG welds and other applications on metal, plastic or fiberglass. Offering an exceptionally fast cut and extreme durability and featuring 3M™ Ceramic Abrasive Grain, these discs are available in a wide selection of sizes, grits and grades to maximize work efficiency – the right tool to complete the job.
ORDER IN MULTIPLES of 5 BAGS
Features
Back To Top- BUILT STRONG: 3M™ Green Corps™ Fibre Discs are designed for fast cut and durability on jobs like grinding door skins, MIG welds and other demanding applications on metal, plastic and fiberglass
- HIGH PERFORMANCE: Fibre disc grinds paint, rust, and weld spots and is suitable for most metalwork jobs
- STABILIZED: Resin bonding helps improve heat tolerance and disc stability during medium pressure applications for better productivity
- SIZED FOR PRODUCTIVITY: The family of 3M™ Green Corps™ abrasives includes discs, cut-off wheels, Roloc™ discs and file belts in grades from 40 to 80
- STAYS SHARP: 3M™ Ceramic Abrasive Grain continually generates fresh cutting edges on the workpiece surface
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Metric | 22.23 mm |
|---|---|
| Maximum Speed | 80 m/s |
| Backing Material | Fibre |
| Color Family | Green |
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Hub & Retainer Nut |
| Application | Coating Removal, Gasket Removal, Grinding, Metal Shaping, Oxide Removal, Paint Removal, Rust Removal, Spot Weld Cutting |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
| Color | Green |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Sanding Type | Dry |
| 3M Brand | Green Corps™ |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Bond Type | Resin |
| Coat Type | Open Coat |
| Grit | 40 |