
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. 40 Grit 36525 3M™ Green Corps™ Roloc™ Disc, 25 Discs/Carton 10 Cartons/Case
- Item Code: 051131-36525
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Roloc™ Green Corps™ Abrasive Disc is a coarse grinding disc for removing paint, rust and welds in collision repair. Its small diameter makes it especially useful in hard-to-reach areas. Convenient Roloc™ attachment securely locks the disc in place with a simple twist, and allows for disc removal just as easily. And the grades are color coded for fast, accurate identification.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- DURABLE: These long-lasting, fast cutting discs are great for jobs like paint removal, grinding, spot weld and hem flange grinding, and weld dressing
- SMALL DIAMETER SIZE: Grind hard-to-reach areas more easily with this 2-inch disc
- VERSATILE: Use with a wide range of tools, including grinders and electric drills, with the required Roloc™ adapter
- FAST CHANGE-OUTS: Easy twist-on, twist-off design helps you work more quickly
- MULTIPLE GRADES: This family of 3M™ Green Corps™ Roloc™ discs are available in grades from 24 to 80 in 2- and 3-inch diameters
Tech Specs
Back To Top| Application | Coating Removal, Gasket Removal, Grinding, Metal Shaping, Oxide Removal, Paint Removal, Rust Removal, Spot Weld Cutting |
|---|---|
| Sanding Type | Dry |
| Attachment Type | TR |
| Maximum Speed | 25000 rpm |
| 3M Brand | Roloc™ |
| Backing Material | Cloth |
| Color | Green |
| Color Family | Green |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Grit | 40 |
| Coat Type | Open Coat |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Metric | 50.8 mm |
| Backing Weight | YF Weight |
| Overall Diameter Decimal | 2.0 in |
| Product Form | Disc |