
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 2592 Inch (25.4 mm x 65.8), Transparent Tape 600-72-3PK, 3PK
- Item Code: 051135-81584
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
When you have a million and one things to do, there's one tape to get-Scotch Transparent Tape. It's clearly strong-holds things together in an instant; keeps things together for a long time. Clearly multi-purpose-ideal for all the jobs you need to get done. And clearly...clear-using 3M adhesive technology, it goes on transparently and won't yellow with age. Scotch Transparent Tape Refills fit into all standard dispensers, glide off the roll smoothly, and cut easily-without wasted tape. Whatever you need to get done, wherever you are-home, work or school-Scotch Transparent Tape Refill Rolls are clearly ready to go to work
ORDER IN MULTIPLES of 12
Tech Specs
Back To Top| 3M Number | 600-72-3PK |
|---|---|
| Adhesion Strength | 40 oz/in |
| Case Quantity | 12 packs per case |
| Elongation | 45% |
| Length | 2592 in |
| Package Quantity | 3 packs per inner, 12 packs per case |
| Resistant Properties | UV resistant |
| Thickness | 2.3 mil |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Brand | 3M |
| Series | Scotch |
| Tensile Strength | 28 lb/in |
| Color | Clear |
| Backing Material | UPVC Film |
| Width | 1 in |