
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 60 Yard, 7.5 mil, Vibration Damping Tape 434 Silver US, 6 rolls per case Bulk
- Item Code: 051138-95379
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vibration Damping Tape 434 is a low temperature, silver, dead soft aluminum foil tape. The constraining layer is coated with a pressure sensitive viscoelastic polymer on a blue polyethylene easy release liner.?This tape absorbs and dissipates vibration and reduces noise. It is useful for a variety of applications in the aerospace, automotive, construction, appliance and MRO industries.
ORDER IN MULTIPLES of 18
Features
Back To Top- Cold temperature resistance allows tape to perform at extremely low temperatures (-76�F/-6�C)
- Resists weather and UV degradation, ensuring performance in many difficult applications
- Linered construction offer diecutting capabilities
- Viscoelastic acrylic polymer adhesive is optimized to convert vibrational energy to negligible heat that readily dissipates
Tech Specs
Back To Top| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 65 (724) |
|---|---|
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing Thickness (metric) | 0.14 |
| Liner Type | Polyethylene |
| Meets Specifications | Boeing HBMS 53-009;Boeing HMS 15-1195;F.A.R. 25.853(a);Lockheed Martin MMS J434;United Launch Alliance MMS J435 |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 24 |
| Tensile Strength | 50 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 875 |
| Color | Silver |
| Operating Temperature Range (Fahrenheit) | -76 to 68 Degree Fahrenheit |
| Series | 3M™ |
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Product Form | Roll |
| Operating Temperature Range (Celsius) | -60 to 20 Degree Celsius |
| Product Family | 3M™ Vibration Damping Tape 434 |
| Total Thickness | 7.5 |
| Elongation | 12 Percent |
| Width | 2 Inch |
| Adhesive Type | Viscoelastic Polymer |
| Brand | 3M |
| Length | 60 Linear Yard |
| Width (Metric) | 50.8 mm |
| Backing Thickness | 5.5 |
| Dimension 2 | 60 YD |
| Length (Metric) | 54.86 m |
| Size Description | 2 in x 60 yd |