
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 Inch x 36 Yard, 17.5 mil, Vibration Damping Tape 436 Silver, 6 rolls per case Bulk
- Item Code: 051138-95629
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vibration Damping Tape 436 is a silver, dead soft aluminum foil constraining layer coated with a pressure sensitive viscoelastic polymer on a blue polyethylene easy release liner. This tape absorbs and dissipates vibration and reduces noise. It is useful for a variety of applications in the aerospace, automotive, construction, appliance and MRO fields.
ORDER IN MULTIPLES of 18
Features
Back To Top- Cold temperature resistance allows tape to perform at extremely low temperatures -76�F/-6�C
- Resists weather and UV degradation, ensuring performance in many difficult applications
- Linered construction offers die cutting capabilities
- Viscoelastic acrylic polymer adhesive is optimized to convert vibrational energy
Tech Specs
Back To Top| Backing Thickness (metric) | 0.31 |
|---|---|
| Dimension 1 | 2 Inch |
| Meets Specifications | Boeing HMS 15-1198;F.A.R. 25.853(a) |
| Operating Temperature Range (Celsius) | -60 to 20 Degree Celsius |
| Operating Temperature Range (Fahrenheit) | -76 to 68 Degree Fahrenheit |
| Product Form | Roll |
| Length | 36 Linear Yard |
| Size Description | 2 in x 36 yd |
| Tensile Strength (metric) | 875 |
| Adhesive Type | Viscoelastic Polymer |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Backing Thickness | 12 |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 24 |
| Tensile Strength | 50 lb/in |
| Total Thickness | 17.5 |
| Color | Silver |
| Elongation | 12 Percent |
| Series | 3M |
| Width | 2 Inch |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 65 (724) |
| Liner Type | Polyethylene |
| Width (Metric) | 50.8 mm |