
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 Inch x 36 Yard, 13.5 mil, Vibration Damping Tape 435 Silver, 1 roll per case Bulk
- Item Code: 051138-95648
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vibration Damping Tape 435 Silver, aluminum foil constraining layer coated with a pressure-sensitive viscoelastic polymer on a blue polyethylene easy-release liner.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- Die cut aluminum foil parts for aerospace, F.A.R. 25.853(a)
- Absorbs and dissipates vibration, reduces noise, reduces metal fatigue, resists flame, resists moisture, resists weather, resists UV degradation, chemical resistant tape, thermally conductive tape for heating and cooling efficiency, heat reflective tape,
Tech Specs
Back To Top| Length (Metric) | 32.91 m |
|---|---|
| Meets Specifications | Boeing HMS 15-1195;F.A.R. 25.853(a);General Electric B12B34 |
| Size Description | 7 in x 36 yd 13.5 mil |
| Total Thickness | 13.5 |
| Width | 7 Inch |
| Width (Metric) | 177.8 mm |
| Adhesive Type | Viscoelastic Polymer |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Brand | 3M |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 24 |
| Series | 3M |
| Tensile Strength | 50 lb/in |
| Backing Thickness (metric) | 0.2 |
| Length | 36 Linear Yard |
| Product Form | Roll |
| Tensile Strength (metric) | 875 |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 65 (724) |
| Liner Type | Polyethylene |
| Color | Silver |
| Operating Temperature Range (Fahrenheit) | -76 to 68 Degree Fahrenheit |
| Backing Thickness | 8 |
| Dimension 1 | 7 Inch |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Elongation | 12 Percent |
| Operating Temperature Range (Celsius) | -60 to 20 Degree Celsius |