
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 36 Yard, 13.5 mil, Vibration Damping Tape 435 Silver, 36 rolls per case Bulk
- Item Code: 051138-95650
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Vibration Damping Tape 435 Silver, aluminum foil constraining layer coated with a pressure-sensitive viscoelastic polymer on a blue polyethylene easy-release liner.
ORDER IN MULTIPLES of 36
Features
Back To Top- Die cut aluminum foil parts for aerospace, F.A.R. 25.853(a)
- Absorbs and dissipates vibration, reduces noise, reduces metal fatigue, resists flame, resists moisture, resists weather, resists UV degradation, chemical resistant tape, thermally conductive tape for heating and cooling efficiency, heat reflective tape,
Tech Specs
Back To Top| Backing Thickness | 8 |
|---|---|
| Backing Thickness (metric) | 0.2 |
| Meets Specifications | Boeing HMS 15-1195;F.A.R. 25.853(a);General Electric B12B36 |
| Liner Type | Polyethylene |
| Series | 3M |
| Size Description | 1 in x 36 yd |
| Adhesion to Steel oz/in (N/100 mm) | 65 (724) |
| Shelf Life in Months (from date of manufacture) | 24 |
| Color | Silver |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Elongation | 12 Percent |
| Length | 36 Linear Yard |
| Operating Temperature Range (Celsius) | -60 to 20 Degree Celsius |
| Tensile Strength | 50 lb/in |
| Tensile Strength (metric) | 875 |
| Adhesive Type | Viscoelastic Polymer |
| Brand | 3M |
| Dimension 2 | 36 YD |
| Operating Temperature Range (Fahrenheit) | -76 to 68 Degree Fahrenheit |
| Width | 1 Inch |
| Product Form | Roll |
| Backing Material | Aluminum Foil |
| Length (Metric) | 32.91 m |
| Total Thickness | 13.5 |
| Width (Metric) | 25.4 mm |