
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch, 1 HP, 3M? Disc Sander 20232, 1 per case
- Item Code: 051141-20232
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Disc Sanders are packed with ergonomic comfort features and ideal for small-scale grinding and deburring applications as well as paint prep and weld burn clean-up.
Features
Back To Top- 3M�� Gripping Material allows easy control and user comfort
- Ergonomic 97-degree head allows for more comfortable wrist position
- Dual mount feature allows direct mount for visibility or collet mount for extended reach
Tech Specs
Back To Top| Height | 3.25 Inch |
|---|---|
| Height (Metric) | 82.6 mm |
| Length | 8.25 Inch |
| Length (Metric) | 209.6 mm |
| Tool Diameter (metric) | 76 |
| Weight Pound (kg) | 1.97 (.89) |
| Max RPM | 15000 |
| Motor HP (W) | 1 (744) |
| Equipment Type | Disc Sander |
| Air Inlet Thread | 1/4 in NPT |
| Primary Application | Metalworking;Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Series | 3M™ |
| Tool Diameter | 3 |
| Product Form | Power Tool |
| Brand | 3M |
| Converted Form | Power Tool |
| Dimension 1 | 3 Inch |
| Size Description | 3 in |