
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch, 1 HP, 25,000 PRM, Cut-Off Wheel Tool 20233,1 per case
- Item Code: 051141-20233
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cut-Off Wheel Tool optimizes the performance of 3M™ Cut-Off Wheels (sold separately).
Features
Back To Top- 1 hp motor easily handles cutting through everything from sheet metal to oversized bolts
- Fully machined steel motor housing provides strength and durability
- 3M�� Gripping Material provides a secure hold
- Repositionable guard provides maximum surface visibility
- Wrench flats and overhose interface allow easier maintenance and compatibility with accessories
Tech Specs
Back To Top| Equipment Type | Cut-Off Wheel |
|---|---|
| Height (Metric) | 76.2 mm |
| Length (Metric) | 196.9 mm |
| Motor HP (W) | 1 (744) |
| Weight Pound (kg) | 2.09 (.95) |
| Length | 7.75 Inch |
| Tool Diameter | 3 |
| Air Inlet Thread | 1/4 in NPT |
| Height | 3 Inch |
| Series | 3M™ |
| Brand | 3M |
| Primary Application | Metalworking |
| Product Form | Power Tool |
| Converted Form | Power Tool |
| Max RPM | 25000 |