
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 HP, 1/4 Inch Collet, 8,000 RPM, 3M? Die Grinder 20240, 1 per case
- Item Code: 051141-20240
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Die Grinders are straight-shaft tools ideal for heavyweight applications such as stock removal and weld leveling, and is designed for continuous use with features that enhance operator comfort and control. The precision-balanced steel motor reduces vibration and weight, while 3M™ Gripping Material on the body reduces vibration and enables a firm grip.
Features
Back To Top- 1 hp motor easily handles heavyweight applications such as stock removal
- Fully machined steel motor housing provides strength and durability
- Wrench flats and overhose interface allow easier maintenance and compatibility with accessories
Tech Specs
Back To Top| Collet Size | 1/4 in |
|---|---|
| Converted Form | Power Tool |
| Max RPM | 8000 |
| Size Description | 1 hp 1/4 in Collet |
| Weight Pound (kg) | 2.06 (.93) |
| Air Inlet Thread | 1/4 in NPT |
| Series | 3M™ |
| Length | 10 Inch |
| Product Form | Power Tool |
| Brand | 3M |
| Length (Metric) | 254 mm |
| Primary Application | Metalworking |
| Equipment Type | Die Grinder |
| Motor HP (W) | 1 (744) |