
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/4 Inch x 3/16 Inch Orbit, Mini Random Orbital Nib Sander 20244, 1 per case
- Item Code: 051141-20244
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Mini Random Orbital Sander is a small, powerful tool for sanding small defects in painted surfaces. This lightweight 1-1/4€ dia. mini sander features a low-profile design that€™s ideal for sanding small areas instead of entire panels. A one-piece shaft balancer system reduces vibration. Sander works with 3M™ Roloc™ and 3M™ Stikit™ attachment systems for fast, easy pad and disc changeouts.
Features
Back To Top- Lightweight, low-profile design allows sanding in hard-to-reach places
- One-piece shaft balance system reduces vibration for greater comfort and smoother results
- Designed for Roloc�� direct-mount sanding pads for greater control and time savings
- Works with Stikit�� abrasive discs for fast, easy disc changeouts
- Excellent option for 3M�� Finesse-it�� and Hand Sanding paint removal and repair systems
Tech Specs
Back To Top| Airflow Rate | 15 |
|---|---|
| Airflow Rate (metric) | 425 |
| Length | 4.72 Inch |
| Length (Metric) | 120 mm |
| Model Number | 20244 |
| Motor HP (W) | .27 (201) |
| Orbit Diameter | 0.187 |
| Orbit Diameter (metric) | 5 |
| Pad Included | Roloc™ Pad 02345 w/Stikit™ Face |
| Product Family | 3M™ Mini Sanders |
| Size Description | 1 1/4 in |
| Weight Pound (kg) | 1.10 (.498) |
| Equipment Type | Random Orbital |
| Primary Application | Paint Prep, Coating & Corrosion Removal |
| Dimension 1 | 1 1/4 Inch |
| Series | 3M |
| Product Form | Power Tool |
| Brand | 3M |
| Height (Metric) | 84.5 mm |
| Height | 3.33 Inch |
| Converted Form | Power Tool |
| PSI | 90 PSI |