
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 Inch Non-Vacuum 3/16 Inch Orbit, Random Orbital Sander 20317, 1 per case
- Item Code: 051141-20317
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M™ Non-Vacuum Random Orbital Sanders are air-powered and deliver professional performance and a swirl-free finish in high-production industrial environments where dust extraction is not required. Our high-quality tools are designed to optimize the performance of 3M™ abrasives.
Features
Back To Top- Improved durability, ergonomics and noise level maximize comfort and control for prolonged use
- Pneumatic power exceeds the capability of standard electric sanders, supplying hours of continual use
- Aluminum body and durable composite cover reduce cracked housings and downtime
- Low-profile, balanced design optimizes the performance of 3M�� Abrasives
Tech Specs
Back To Top| Length | 5.89 Inch |
|---|---|
| Length (Metric) | 149.6 mm |
| Model Number | 20317 |
| Size Description | 5 in Non-Vacuum |
| Weight Pound (kg) | 1.65 (.75) |
| Max RPM | 12000 |
| Primary Application | Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Product Form | Power Tool |
| Sub Applications | Defect Removal;Dimensioning;Finishing;Intermediate Sanding |
| Motor HP (W) | .28 (209) |
| Orbit Diameter (metric) | 5 |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Equipment Type | Random Orbital |
| Brand | 3M |
| Height | 3.26 Inch |
| Pad Included | Stikit™ Pad 20351 |
| Height (Metric) | 82.9 mm |
| Dimension 1 | 5 Inch |
| Tool Diameter | 5 |
| Converted Form | Power Tool |
| Orbit Diameter | 0.18 |
| Airflow Rate | 17 |
| Airflow Rate (metric) | 481 |
| Series | 3M |
| Tool Diameter (metric) | 127 |