
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 Inch Self-Generated Vacuum 3/16 Inch Orbit, Random Orbital Sander 20319, 1 per case
- Item Code: 051141-20319
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our line of 3M™ Self-Generated Vacuum Random Orbital Sanders (SGV) are air-powered and deliver professional performance and a swirl-free finish in high-production industrial environments where dust extraction is preferred. Our high-quality tools are designed to optimize the performance of 3M™ Abrasives and incorporate 3M™ Clean Sanding Filter Bags for effective dust removal.
Features
Back To Top- Improved durability, ergonomics and noise level maximize comfort and control for prolonged use
- Pneumatic power exceeds the capability of standard electric sanders, supplying hours of continual use
- HEPA rated Clean Sanding Filter Bags eliminate the need for vacuum hose and improve operator ease of use
- Low-profile, balanced design optimizes the performance of 3M�� abrasives
Tech Specs
Back To Top| Height | 3.33 Inch |
|---|---|
| Height (Metric) | 84.5 mm |
| Length | 6.12 Inch |
| Length (Metric) | 155.4 mm |
| Weight Pound (kg) | 1.83 (.83) |
| Dimension 1 | 5 Inch |
| Size Description | 5 in Self-Generated Vacuum |
| Vacuum Type | Self-Generated Vacuum |
| Airflow Rate (metric) | 481 |
| Tool Diameter | 5 |
| Converted Form | Power Tool |
| Orbit Diameter | 0.18 |
| Orbit Diameter (metric) | 5 |
| Pad Included | Clean Sanding Hookit™ Pad 20353 |
| Primary Application | Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Brand | 3M |
| Tool Diameter (metric) | 127 |
| Airflow Rate | 17 |
| Equipment Type | Random Orbital |
| Motor HP (W) | .28 (209) |
| Series | 3M™ |
| Max RPM | 12000 |
| Product Form | Power Tool |
| Sub Applications | Defect Removal;Dimensioning;Finishing;Intermediate Sanding |