
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch Non-Vacuum 5/16 Inch Orbit, Random Orbital Sander 20324, 1 per case
- Item Code: 051141-20324
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M™ Non-Vacuum Random Orbital Sanders are air-powered and deliver professional performance and a swirl-free finish in high-production industrial environments where dust extraction is not required. Our high-quality tools are designed to optimize the performance of 3M™ abrasives.
Features
Back To Top- Improved durability, ergonomics and noise level maximize comfort and control for prolonged use
- Pneumatic power exceeds the capability of standard electric sanders, supplying hours of continual use
- Aluminum body and durable composite cover reduce cracked housings and downtime
- Low-profile, balanced design optimizes the performance of 3M�� Abrasives
Tech Specs
Back To Top| Height | 3.26 Inch |
|---|---|
| Height (Metric) | 82.9 mm |
| Length (Metric) | 162.3 mm |
| Model Number | 20324 |
| Size Description | 6 in Non-Vacuum |
| Tool Diameter (metric) | 150 |
| Weight Pound (kg) | 1.78 (.81) |
| Airflow Rate | 17 |
| Airflow Rate (metric) | 481 |
| Length | 6.39 Inch |
| Series | 3M |
| Orbit Diameter | 0.31 |
| Orbit Diameter (metric) | 8 |
| Tool Diameter | 6 |
| Converted Form | Power Tool |
| Pad Included | Stikit™ Pad 20354 |
| Primary Application | Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Brand | 3M |
| Equipment Type | Random Orbital |
| Motor HP (W) | .28 (209) |
| Vacuum Type | Non-Vacuum |
| Dimension 1 | 6 Inch |
| Max RPM | 12000 |
| Product Form | Power Tool |
| Sub Applications | Defect Removal;Dimensioning;Finishing;Intermediate Sanding |