
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 Inch x 1-1/2 Inch x 1/8 Inch, Cartridge Roll 747D, 80 X-weight, 100 per case
- Item Code: 051141-20398
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Our 3M™ Cartridge Roll 747D is ideal for metal finishing in small hard to reach areas like corners or inside pipes. These cartridge rolls feature a blend of aluminum oxide and 3M™ ceramic grain on a strong cotton backing around a solid mandrel core. Available in both tapered and regular designs.
Features
Back To Top- Multi-layer, multi-wear design enhances abrasive longevity and helps produce a consistent cut
- Ceramic aluminum oxide blended mineral breaks down to reveal sharp cutting edges
- Anti-friction grinding aid reduces grinding temperatures and helps abrasive run smooth
- Available tapered shape is ideal for blending, deburring and polishing in hard-to-reach areas
- Arbor hole accommodates mandrel tool attachment used by a variety of tools
Tech Specs
Back To Top| Backing Weight | X |
|---|---|
| Center Hole Size | 1/8 in |
| Maximum Roll Diameter | 1/4 in |
| Maximum RPM | 24000 |
| Overall Length | 1 1/2 in |
| Package Quantity | 100 rolls per case |
| Roll Type | Straight |
| Series ID | 747D |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Backing Material | Cloth |
| Grade | Medium |
| Color | Orange |
| Grit | 80 |
| Series | Cubitron |
| Brand | 3M |