
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 4 Inch Self-Generated Vacuum, 10,000 RPM, Orbital Sander 20431, 1 per case
- Item Code: 051141-20431
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Orbital Sanders are designed to maximize finishing performance on flat surfaces. Its 3 x 4- inch work face easily gets into corners and angles to deliver an exceptionally smooth, flat, professional surface on metal, wood, composites and advanced materials. Air-powered 3M™ Orbital Sanders are available in three vacuum styles, with accessories.
Features
Back To Top- Compact, lightweight with a grip-from- the-top design for less fatigue
- Precision-balanced and designed for smooth operation
- Pneumatic power provides hours of continuous use, far exceeding standard electric sanders (air hose and air compressor sold separately)
- Three models �� non vacuum, central vacuum-ready and self-generated vacuum
Tech Specs
Back To Top| Dimension 1 | 3 Inch |
|---|---|
| Equipment Type | Orbital |
| Height | 3.28 Inch |
| Height (Metric) | 83.5 mm |
| Length | 5.6 Inch |
| Length (Metric) | 142.3 mm |
| Product Family | 3M™ Orbital Sander |
| Weight Pound (kg) | 1.58 (.72) |
| Pad Included | Clean Sanding Hookit™ Pad 20435 |
| Airflow Rate | 17 |
| Airflow Rate (metric) | 481 |
| Converted Form | Power Tool |
| Motor HP (W) | .24 (179) |
| Orbit Diameter (metric) | 3.2 |
| Product Form | Power Tool |
| Brand | 3M |
| Sub Applications | Defect Removal;Finishing |
| Dimension 2 | 4 Inch |
| Series | 3M™ |
| Vacuum Type | Self-Generated Vacuum |
| Orbit Diameter | 0.12 |
| Primary Application | Woodworking, Composite & Advanced Materials |
| Size Description | 3 in x 4 in |
| Tool Size | 3 in x 4 in |