
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 Inch x 4 Inch x 1/2 Inch, Clean Sanding Pad 20435, 33 Holes Red Foam, 10 per case
- Item Code: 051141-20435
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Hookit™ Clean Sanding Pad backs up abrasive sheets for use on 3M™ Orbital Sanders, both central-vacuum-ready and self-generating-vacuum models. Our foam-construction Clean Sanding Pad features a 3M-patented, multi-hole pattern designed to evacuate dust and increase abrasive life for better performance and longer abrasive life.
Features
Back To Top- Medium density backup pad for abrasive sheets on 3M„¢ Orbital Sander
- Proprietary multi-hole pattern in pad helps evacuate dust, keep abrasive clean
- Use with central vacuum and self-generating vacuum style orbital sanders
- Dust evacuation extends abrasive life, improves abrasive performance
- Better abrasive quality, better finish
Tech Specs
Back To Top| Density Grade | Medium |
|---|---|
| Hole Pattern | 33 Holes |
| Model Number | 20435 |
| Number of Vacuum Holes | 33 |
| Package Quantity | 10 per case |
| Pad Length | 4 in |
| Pad Width | 3 in |
| Brand | 3M |
| Color | Red |
| Thickness | 1/2 in |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Maximum RPM | 10000 |
| Vacuum | Vacuum |
| Face Color | Black |
| Series | Hookit |