
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-3/8 in. x NH A7 3 mil 466LA 143S Die Scallop 3M™ Fin.esse-it™ Hookit™ Film Disc, 500/Carton 2000 ea/Case
- Item Code: 051141-20520
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc Roll 466LA uses 3M™ microreplication technology to furnish small but mighty discs great for automotive workshops or spaces where coating repairs are common. These discs help to repair light defects, especially in automotive paint applications.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Roll form provides convenience and economy with 500 or more discs per roll
- Color coded by grade to help reduce risk for error during multi-grade sequences
- Silicon carbide mineral in three very fine micron grades
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Color Family | Purple |
| Overall Diameter Metric | 34.925 mm |
| Product Form | Disc |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Application | Finishing, Sanding, Surface Preparation |
| Backing Material | Polyester Film |
| 3M Brand | Finesse-it™ |
| Color | Purple |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Coat Type | Closed Coat |
| Equipment - Machines | Nib Sanders, Random Orbital Sanders |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Micron Grade | A7 |
| Substrate | Clear Coat |
| Vacuum Support | No |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Hole Configuration | 143S |
| Product Number | 466LA |
| Wet or Dry | Wet |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Decimal | 1.375 in |