
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. x NH A3 3 mil 466LA 75K Die 3M™ Fin.esse-it™ PSA Film Disc, 2000 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 051141-20697
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Finesse-it™ Film Disc Roll 466LA uses proprietary 3M microreplication technology, micron-graded silicon carbide particles are formed into tiny pyramids of abrasive mineral on a non-compressible 3-mil polyester film backing.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Ideal for the 3M two-step paint defect repair process for automotive finishes
- Well suited for use on mini random orbital sanders to produce a polish-ready finish
- Silicon carbide mineral in three very fine micron grades
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | 75K |
|---|---|
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Color | Light Green |
| Color Family | Green |
| Micron Grade | A3 |
| Attachment Type | PSA |
| Equipment - Machines | Nib Sanders, Random Orbital Sanders |
| Product Form | Disc |
| Backing Material | Film |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Overall Diameter Decimal | 0.75 in |
| Vacuum Support | No |
| Application | Finishing |
| Product Number | 466LA |
| Substrate | Clear Coat |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| 3M Brand | Finesse-it™ |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Closed Coat |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 19.05 mm |
| Wet or Dry | Wet |