
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. P220 Grit 3 mil 360L 300LG Die 3M Xtract™ Film Disc, 100/Carton, 500 ea/Case
- Item Code: 051141-20821
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Xtract™ Film Disc 360L offers the latest innovation in dust evacuation. Multi-hole patterns evacuate dust better than 5- or 6-hole products—significantly increasing cut-rate and disc life. The new design does not need to align with the disc pad holes, making switching the discs fast, easy, and convenient.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- GREAT FOR FINISHING: Excels in finishing and sanding applications in automotive and marine industries
- DESIGNED FOR CLEAN SANDING: 3M Xtract™ proprietary multi-hole pattern provides superior dust extraction to prevent loading, increase productivity and provide a cleaner work environment
- VERSATILE PERFORMANCE: Disc performs well on clear coat, composite, fiberglass, gelcoat, hard composite, hardwood, paint, primer, topcoat and more
- QUICK AND EASY DISC CHANGES: 3M™ Hookit™ attachment system allows for easy disc changes and helps optimize disc life
- OPEN COAT CONSTRUCTION: Open coat construction and load-resistant coating prevent clogging to optimize cut throughout the life of the disc
- TOUGH MINERAL: Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast and performs well on many surfaces
- DURABLE FILM BACKING: Film backing offers greater tear resistance and edge retention compared to paper-backed discs
- AVAILABLE IN A RANGE OF FINE GRADES: Choose from grades between P220 to P1000 to match your specific application
Tech Specs
Back To Top| Color | Purple |
|---|---|
| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Hand Sanding, Random Orbital Discs, Random Orbital Sanders, Robotics |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| 3M Brand | Xtract™ |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Hole Configuration | 300LG |
| Color Family | Purple |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Grit | P220 |
| Vacuum Support | Yes |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Application | Blending, Deflashing, Finishing, General Purpose Sanding, Random Orbital Sanding, Sanding, Surface Finishing |
| Number of Vacuum Holes | 87.0 |
| Backing Material | Film |
| Brand | 3M |
| Coat Type | Open Coat |
| Product Number | 360L |
| Substrate | Aluminum |
| Wet or Dry | Wet or Dry |