
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 Inch x 20 Yard, P180, J-weight, Portable Utility Cloth Roll 314D, 5 per case
- Item Code: 051141-20966
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Portable Utility Cloth Roll 314D provides light-weight cloth sanding strips used for hand sanding in many different applications. Constructed with aluminum oxide abrasive, our utility rolls come in a range of grades for common applications such as deburring, blending and repairing metal finishes, rust or other contaminant removal, and surface preparation for paints and coatings.
Features
Back To Top- Backing is flexible and durable enough for machine use
- Sheets come in a range of standard grades to suit a variety of tasks
- Handy packaging provides portability
- Suitable for use on both ferrous and non-ferrous metals
Tech Specs
Back To Top| Substrates | All Metals;Paint |
|---|---|
| Backing Weight | J Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Mineral Type | Aluminum Oxide |
| Product Form | Roll |
| Size Description | 1 in X 20 YDS |
| Backing Material | Cloth |
| Brand | 3M |
| Width | 1 Inch |
| Dimension 1 | 1 Inch |
| Form Type | Utility |
| Primary Application | Other Door Assembly Applications |
| Series | 3M |
| Substrate Category | Metal;Paint & Primer |
| Converted Form | Roll |
| Width (Metric) | 25.4 mm |
| Color | Maroon |
| Dimension 2 | 20 YD |
| Model Number | 314D |
| Grade | P180 |
| Length | 20 Linear Yard |
| Length (Metric) | 18.288 m |