
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-3/8 in. x NH A5 3 mil 460LA 143S Die Scallop 3M™ Fin.esse-it™ Hookit™ Film Disc, 500/Carton 2000 ea/Case
- Item Code: 051141-20996
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Using microreplication technology, the 3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc 460L is designed to help with final finishing and defect repair prior to buffing and polishing on a variety of coating substrates. In automotive workshops or spaces where coating repair are common, this is a great abrasive to have on hand.
ORDER IN MULTIPLES of 4000
Features
Back To Top- 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Silicon Carbide mineral cuts sharp but leaves a fine finish
- Flexible 3-mil film backing conforms to edges and contours, helping tackle tough areas
- Trizact construction for controlled and consistent breakdown, helping prolong abrasive service life
- Hookit™ attachment for easy change out of disc on power tool
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Silicon Carbide |
|---|---|
| Color Family | Gray |
| Hole Configuration | 143S |
| Micron Grade | A5 |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 1.375 in |
| Overall Diameter Metric | 34.925 mm |
| Product Form | Disc |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Substrate | Clear Coat |
| Vacuum Support | No |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Film |
| Coat Type | Closed Coat |
| Equipment - Machines | Mini Random Orbital Sanders, Nib Sanders, Robotics |
| Application | AOEM Finish Prep/Repair, Clear Coat, Cured Paint, Denibbing, Fresh Paint Finishes, Paint Finish Solution, Paint Finishing, Paint Finishing & Detailing, Paint Sanding, Polishing, Repairing Small Area Paint Defects, Spot repair of defects in paint and clearcoats |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Color | Gray |
| Bond Type | Resin |
| Wet or Dry | Wet |
| 3M Brand | Finesse-it™ |
| Brand | 3M |
| Product Number | 460LA |