
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. 36+ 982C TN Quick Change 3M™ Cubitron™ II Fiber Disc, 25/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 051141-27404
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982C uses 3M Precision-Shaped Grain to generate up to twice the cut-rate, durability, and life of other fiber discs when grinding carbon steel — all with less grinding pressure required by the operator. That means less operator fatigue, faster throughput, and more parts per disc when tackling medium and high-pressure grinding applications.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- CUTS FAST — 3M Precision-Shaped Grain cuts exceptionally fast with less pressure to boost productivity
- LASTS LONG — Maintains sharp cutting edges throughout the life of the disc, reducing changeouts
- DURABLE RESIN BOND — Resin bond and stiff fiber backing improve durability and tear resistance in high-pressure grinding
- ROBOT READY — Cutting speed and durability reduce changeouts and downtime in robotic and pressure-assisted applications
- OPTIMIZED FOR CARBON STEEL — Quickly bevels and grinds welds on carbon steel and mild steel
- WORKS WITH THE TOOLS YOU HAVE – Designed for use with pneumatic or electric angle grinder
- FASTER DISC CHANGES — Save time changing discs with built-in TN quick change nut
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | TN500P |
|---|---|
| Attachment Type | TN |
| Bond Type | Resin |
| Color Family | Red |
| Coat Type | Open Coat |
| Color | Maroon |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Form | Disc |
| Sanding Type | Wet/Dry |
| Substrate | Carbon Steel |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Application | Beveling, Heavy Grinding, Weld Removal |
| Backing Material | Fibre |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Right Angle Grinders |
| Product Number | 982C |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Grit | 36+ |