
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
P80 A-weight 216U 600Z Die 3M™ Stikit™ Gold Paper Disc Roll, 125 Discs/Roll 10 Rolls/Case
- Item Code: 051141-27414
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Stikit™ Gold Paper Disc Roll 216U is designed for convenience, combining open coat aluminum oxide discs with a handy adhesive backing ready for easy attachment to a Stikit backup pad (sold separately). This disc roll makes the discs easy to grab while eliminating the use of disc liners.
ORDER IN MULTIPLES of 10 ROLLS
Features
Back To Top- Convenient roll form means no liners to remove, increasing productivity
- Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast, and performs well on many surfaces
- A-weight light paper backing is suitable for finishing applications
- Open coat construction minimizes dust on the abrasive and workpiece for increased productivity
- Load-resistant coating helps prevent premature loading of the disc surface to maximize cut and extend the life of the abrasive grains
Tech Specs
Back To Top| Net Weight Imperial | 25.7 lb |
|---|---|
| Net Weight Metric | 11.66 kg |
| Brand | 3M |
| Color | Gold |
| For Use On | Clear Coats |
| Grit | P80 |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Attachment Type | PSA |
| Substrate | Clear Coat |
| Application | Finishing, Orbital Sanding, Sanding |
| Coat Type | Open Coat |
| Max OPM | 12000 none |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Product Form | Disc Roll |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Product Number | 216U |
| Vacuum Support | No |
| Backing Weight | A Weight |
| Backing Material | Paper |
| Color Family | Yellow |