
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH P240 A-weight 216U 600Z Die 3M™ Stikit™ Gold Paper Disc Roll, 175 Discs/Roll 6 Rolls/Case
- Item Code: 051141-27471
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Stikit™ Gold Paper Disc Roll 216U is designed for convenience, combining open coat aluminum oxide discs with a handy adhesive backing ready for easy attachment to a Stikit backup pad (sold separately). This disc roll makes the discs easy to grab while eliminating the use of disc liners.
ORDER IN MULTIPLES of 6 ROLLS
Features
Back To Top- Convenient roll form means no liners to remove, increasing productivity
- Aluminum oxide mineral is durable, cuts fast, and performs well on many surfaces
- A-weight light paper backing is suitable for finishing applications
- Open coat construction minimizes dust on the abrasive and workpiece for increased productivity
- Load-resistant coating helps prevent premature loading of the disc surface to maximize cut and extend the life of the abrasive grains
Tech Specs
Back To Top| Net Weight Imperial | 10.78 lb |
|---|---|
| Net Weight Metric | 4.89 kg |
| Backing Weight | A Weight |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Hole Configuration | 600Z |
| Product Form | Disc Roll |
| Color | Gold |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| For Use On | Clear Coats |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Substrate | Clear Coat |
| Color Family | Yellow |
| Grit | P240 |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Application | Finishing, Orbital Sanding, Sanding |
| Coat Type | Open Coat |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Backing Material | Paper |
| Brand | 3M |
| Product Number | 216U |
| Attachment Type | PSA |
| Vacuum Support | No |