
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH A35 3 mil 268XA Green 3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc, 25/Carton 100 ea/Case
- Item Code: 051141-27490
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc 268XA uses proprietary microreplication technology where micron-graded aluminum oxide particles are formed into tiny pyramids of abrasive mineral and then coated on a film backing. As these pyramids wear, fresh, sharp mineral is continually exposed to produce a consistent cut and a predictable, fine finish.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Proprietary 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Creates high gloss level for glass defect repair and solid surface finishing
- Micron sized abrasive pyramids produce a high-gloss finish
- Well suited for use on mini random orbital sanders to produce a polish-ready finish
- Produces finer finishes than paper and film-backed abrasives
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Coat Type | Closed Coat |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Color | Green |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Backing Material | Film |
| Product Key | 268XA |
| 3M Brand | Trizact™ |
| Application | Finishing, Sanding |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Micron Grade | A35 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Product Number | 268XA |
| Substrate | Composite |
| Color Family | Green |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Product Form | Disc |