
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x 3/8 in. A10 3 mil 268XA 700FF Die Blue 3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc, 50/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 051141-27552
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc 268XA uses proprietary microreplication technology where micron-graded aluminum oxide particles are formed into tiny pyramids of abrasive mineral and then coated on a film backing. As these pyramids wear, fresh, sharp mineral is continually exposed to produce a consistent cut and a predictable, fine finish.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Proprietary 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Creates high gloss level for glass defect repair and solid surface finishing
- Micron sized abrasive pyramids produce a high-gloss finish
- Well suited for use on mini random orbital sanders to produce a polish-ready finish
- Produces finer finishes than paper and film-backed abrasives
Tech Specs
Back To Top| Backing Thickness | 3.0 mil |
|---|---|
| Center Hole Metric | 9.398 mm |
| Micron Grade | A10 |
| Coat Type | Closed Coat |
| Substrate | Composite |
| Center Hole Diameter Decimal | 0.37 in |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color Family | Blue |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Product Number | 268XA |
| 3M Brand | Trizact™ |
| Application | Finishing, Sanding |
| Backing Material | Film |
| Color | Blue |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Brand | 3M |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Product Form | Disc |