
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. 60+ 982C GL Quick Change 3M™ Cubitron™ II Fiber Disc, 25/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 051141-27724
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982C uses 3M Precision-Shaped Grain to generate up to twice the cut-rate, durability, and life of other fiber discs when grinding carbon steel — all with less grinding pressure required by the operator. That means less operator fatigue, faster throughput, and more parts per disc when tackling medium and high-pressure grinding applications.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- 3M Precision-Shaped Grain maintains super-sharp points that cut exceptionally fast with less pressure
- Disc life is significantly longer, completing more parts per disc and requiring fewer disc changes
- Reduces changeouts and downtime in manual, robotic and pressure-assisted applications
- Triangular shaped ceramic grain lasts up to two times longer than other ceramic abrasives—it wears evenly, runs cool, and optimizes mineral breakdown
- Stiff fiber backing and a strong resin bond provide durability and tear-resistance for heavyweight applications such as high-pressure weld grinding and beveling
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Disc Sanders, Right Angle Grinders |
|---|---|
| Color | Maroon |
| Hole Configuration | G500P |
| Bond Type | Resin |
| Coat Type | Open Coat |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Brand | 3M |
| Grit | 60+ |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Blending, Finishing, Light Grinding, Weld Removal |
| Attachment Type | GL |
| Substrate | Carbon Steel |
| Backing Material | Fibre |
| Product Number | 982C |
| Sanding Type | Wet/Dry |
| Color Family | Red |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Form | Disc |