
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 in. x NH 1000 Grit A-weight 401Q 3M™ Wetordry™ Paper Disc, 50/Pac 250 ea/Case
- Item Code: 051141-27919
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Wetordry™ Paper Disc 401Q features extra-fast cutting silicon carbide on a lightweight paper backing to provide you with superior finishing for both wet and dry applications on a variety of substrates.
ORDER IN MULTIPLES of 500
Features
Back To Top- Versatile disc can be run wet or dry on paint, primer, gel coat, metal and wood
- Waterproof backing supports wet applications for decreased loading and a faster cut
- A-weight paper backing provides durability for either hand or machine sanding
- Silicon carbide mineral cuts faster than aluminum oxide and produces a smoother finish
- Good for finishing, polishing and buffing
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Wetordry™ |
|---|---|
| Maximum Speed | 2500 rpm |
| Product Number | 401Q |
| Vacuum Support | No |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Backing Weight | A Weight |
| Grit | 1000 |
| Overall Diameter Metric | 304.8 mm |
| Color | Black |
| Overall Diameter Decimal | 12.0 in |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Backing Material | Paper |
| Product Form | Disc |
| Brand | 3M |