
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. 36 Grit E-weight 752I 3M™ Hookit™ Clean Sanding Disc, 25/Carton 125 ea/Case
- Item Code: 051141-28150
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Hookit™ Clean Sanding Disc 752I is one of 3M's best discs for heavy-duty sanding on composites and metal. An open coat ceramic and aluminum oxide blend is engineered to resist edge shelling during rugged use. The multi-hole disc design improves dust extraction when used with 3M™ Clean Sanding System tools. It is constructed on an E-weight paper backing with an anti-loading stearate coating.
ORDER IN MULTIPLES of 125
Features
Back To Top- Multi-hole discs evacuate dust to dramatically increase disc life
- Ceramic/aluminum oxide blend offers excellent cut rate and life for increased performance on composites and metal
- Open coat construction helps keep dust and debris from degrading performance
- Engineered specifically to resist edge shelling in heavy stock removal
- Hook-and-loop attachment makes swapping discs swift, simple and secure
Tech Specs
Back To Top| Color | Maroon |
|---|---|
| Color Family | Red |
| Form Type | Clean Sanding |
| Brand | 3M |
| 3M Brand | Hookit™ |
| Backing Weight | E Weight |
| Grit | 36 |
| Vacuum Support | Yes |
| Abrasive Material | Ceramic Aluminum Oxide |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Backing Material | Paper |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Max OPM | 12000 none |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 752I |