
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-3/8 in. x NH A5 3 mil 464LA 143S Die Scallop 3M™ Fin.esse-it™ PSA Film Disc, 500 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 051141-28155
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ Finesse-it™ Film Disc 464LA features a revolutionary surface topography that channels sanding debris away from the disc, significantly reducing the chance of loading and extending the life of the disc.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- Microreplicated 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Ideal for the 3M two-step paint defect repair process for automotive finishes
- Available in convenient disc roll form
- Well suited for use on mini random orbital or orbital sanders to produce a polish-ready finish
- Removes most common defects in 2-3 seconds for improved productivity
Tech Specs
Back To Top| Application | AOEM Finish Prep/Repair, Clear Coat, Cured Paint, Denibbing, Fresh Paint Finishes, Paint Finish Solution, Paint Finishing, Paint Finishing & Detailing, Paint Sanding, Polishing, Repairing Small Area Paint Defects, Spot repair of defects in paint and clearcoats |
|---|---|
| Substrate | Clear Coat |
| Vacuum Support | No |
| Wet or Dry | Wet |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Maximum Speed | 10000 rpm |
| Micron Grade | A5 |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Number | 464LA |
| Backing Material | Film |
| Product Form | Disc Roll |
| Color | Gray |
| Hole Configuration | 143S |
| Overall Diameter Metric | 34.925 mm |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Attachment Type | PSA |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color Family | Gray |
| Equipment - Machines | Mini Random Orbital Sanders, Nib Sanders, Robotics |
| Overall Diameter Decimal | 1.375 in |
| 3M Brand | Finesse-it™ |
| Brand | 3M |