
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH P220 255L 500FH Die D/F 5 Hole 3M™ Stikit™ Gold Film Disc, 125 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 051141-28195
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Stikit™ Gold Film Disc Roll 255L provides discs that feature aluminum oxide abrasive grain on a film backing for a fast cut-rate and uniform, close-tolerance finish on wood, paint prep, and defect repair applications. The flexible backing provides a consistent finish and greater tear-resistance than a comparable paper product, making it well-suited for a high-production environment.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- Convenient roll form eliminates the need to remove disc liners from individual discs
- 3M™ Stikit™ adhesive backing allows for quick application and easy removal
- Aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long life, and professional performance on many surfaces
- Tear-resistant film backing provides a close-tolerance, consistent finish
- Open coat construction and load-resistant coating prevent dust and debris from clogging the disc and offer a more aggressive
- Convenient disc roll form
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Attachment Type | PSA |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Substrate | Carbon Steel |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Max OPM | 12000 none |
| Application | Finishing, Sanding |
| Color Family | Yellow |
| Color | Gold |
| Product Form | Disc Roll |
| Product Number | 255L |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Backing Material | Film |
| Backing Thickness | 2.0 mil |
| Grit | P220 |
| Maximum Speed | 12000 rpm |