
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 in. x NH 9 Micron 675L 3M™ Diamond MicroFinishing PSA Film Disc, 3 ea/Case
- Item Code: 051141-28197
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Designed with a strong polyester film backing and sharp diamond mineral, 3M™ Diamond Microfinishing Film 675L delivers fine finishes on hard metals, thermal spray coating, ceramics, carbides, chilled iron and granite.
ORDER IN MULTIPLES of 3
Features
Back To Top- Micron-graded diamond mineral delivers close tolerance precision finishes
- Great for medium stock removal
- May be run wet or dry
- Color-coded by grade to reduce risk for error
- Available in a range of grades, so operators can choose the right disc for their unique application
Tech Specs
Back To Top| Equipment - Machines | Lapping Machines, Manual Backstand |
|---|---|
| Product Key | 675L |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Thickness | 5.0 mil |
| 3M Brand | 3M™ |
| Backing Material | Polyester Film |
| Product Number | 675L |
| Substrate | Carbide |
| Abrasive Material | Diamond |
| Application | Finishing, Grinding, Polishing |
| Product Form | Disc |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Overall Diameter Decimal | 12.0 in |
| Brand | 3M |
| Maximum Speed | 2500 rpm |
| Micron Grade | 9 ?m |
| Overall Diameter Metric | 304.8 mm |