
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 60+ YF-weight 984F R300V Die TR 3M™ Cubitron™ II Roloc™ Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 051141-28217
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Roloc™ Disc 984F offers a superior solution for tackling metalworking applications where flexibility is required, such as weld grinding, beveling, flame-cut edge clean-up, and deburring.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- 3M Precision Shaped Ceramic Grain (PSG) maintains super-sharp points that cut exceptionally fast with less pressure compared to conventional abrasives
- Disc life is significantly longer, completing more parts per disc and requiring fewer disc changes compared to conventional abrasives
- Grinding aid incorporated on the disc minimizes grinding temperatures for stainless steel and other heat-sensitive alloys
- Roloc™ quick attachment system provides for easy disc changes between grades or applications
- YF-weight backing supports medium to high pressure grinding applications
Tech Specs
Back To Top| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Coat Type | Open Coat |
| Hole Configuration | R300V |
| Maximum Speed | 20000 rpm |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Attachment Type | TR |
| Backing Weight | YF Weight |
| Brand | 3M |
| Product Form | Disc |
| Color Family | Red |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Product Number | 984F |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Grit | 60+ |
| Number of Plies | -12345.0 |